Sierpień różnorodności i wspólnoty w Krakowie

22.06.2021

Warsztaty dla dzieci, spacery z przewodnikiem, koncerty, karty pracy dla najmłodszych – sierpień będzie należał do projektu Orfeo & Majnun, który zamieni Kraków w prawdziwą stolicę różnorodności, zabawy i buzującego życia pochodzącego z odmiennych kultur. Międzynarodowy projekt skupia się na wieloelementowym programie wspierającym łączenie pokoleń, pełnym wspólnej zabawy i nauki, a to wszystko w przestrzeni wielokulturowego miasta.

Międzynarodowy projekt Orfeo & Majnun został zainspirowany dwoma mitami, które stanowią dziedzictwo dwóch kultur: Wschodu i Zachodu. Orfeusz i Eurydyka oraz Leila i Majnun to dwie historie, które choć różne, wychodzą z podobnych założeń. Miłość, tęsknota, smutek, nadzieja – niezależnie od szerokości geograficznej, niezalenie od kultury, pochodzenia czy kolory skóry, zawsze smakują tak samo: dodają skrzydeł lub boleśnie sprowadzają na ziemię.

„Przeniesiony z ubiegłego roku projekt Orfeo & Majnun wraca w nowej formie i jesteśmy bardzo dumni z kształtu, jaki przybrał. Koncepcja Orfeo jest bardzo bliska naszym ideałom: opiera się na łączeniu ludzi, stawianiu wspólnego mianownika między kulturami i przekonaniami” – mówi Izabela Błaszczyk, dyrektorka KBF. „Ta wspaniała idea różnorodności przybierze konkretny kształt podczas licznych spacerów szlakiem wielokulturowości w Krakowie, warsztatów i zajęć dla najmłodszych czy wreszcie – podczas wspólnych tańców na Kraków Culture Summer, czyli nowym letnim wydarzeniu w Krakowie, które w sierpniu odbędzie się Parku Jordana”.

Projekt, składający się w wielu elementów łączących różne grupy wiekowe, porusza różne wątki i opowiada wiele historii, które przez cały sierpień będą wybrzmiewać w każdym zakątku miasta. Tegoroczna odsłona projektu zobrazowana jest zdjęciami z sesji, na których oprócz kolekcji Grey Mouse zaprojektowanej przez Martę Pilas, absolwentkę Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru SAPU, ujrzymy maski i kukły zwierząt stworzone przez Rogera Titleya i Vero Schürr. Efekty sesji można zobaczyć zarówno na wystawie na Zgody 7 (dostępna do 19 września 2021), jak i w szklanych ekspozytorach umieszczonych w przestrzeni miasta.

Warsztaty dla dzieci na Zgody 7

Sierpniowe warsztaty dla dzieci na nowohuckiej Zgody 7 kontynuują nową tradycję niedzielnych, przedpołudniowych zajęć (o godzinie 11.00) i skupią się wokół uczuć i emocji najmłodszych. Zajęcia artystyczne, prowadzone przez Annę Kwiatkowską, pomogą najmłodszym uczestnikom zrozumieć, jak ważne są emocje i jak różnią się (a może wcale nie?) w zależności od wieku, koloru skóry, pochodzenia czy szerokości geograficznej. Czy sztuka może pomóc komuś, kto jest w ciężkiej sytuacji? Jaka jest rola zwierząt i natury w naszym życiu? Jak wykonać drzewo uczuć? W każdą niedzielę milusińscy wspólnie z prowadzącą spróbują znaleźć odpowiedzi na wszystkie nurtujące pytania.
Na warsztaty obowiązują zapisy.

Koncerty i warsztaty w Parku Jordana na Krakow Culture Summer

Ostatni miesiąc wakacji upłynie w Krakowie pod znakiem Krakow Culture Summer, dlatego nie mogło na nim zabraknąć mocnego akcentu spod hasłem Orfeo & Majnun.

Dla najmłodszych i tych nieco starszych przygotowano warsztaty z tworzenia fantazyjnych masek, znanych ze zdjęć i ekspozytorów umieszczonych w całym mieście. Każdy będzie mógł wykonać samodzielnie maskę, ozdobić ją według własnego uznania i zabrać do domu. Jeśli dzieci będą miały ochotę przenieść się do świata baśni, polecamy spotkania literackie „Baśnie świata”, podczas których dowiedzą się, jakich baśni słuchają dzieci w Afryce czy Australii, jakie zwierzęta można spotkać w tych opowieściach i jak poznać inne kultury, wsłuchując się w ich bajki i podania. Niezwykła okazja do stworzenia ogromnego dzieła sztuki nadarzy się w czasie zajęć Obraz w pigułce/Dose of Painting. Wtedy dzieci i dorośli, z przygotowanych przez małych pacjentów modułów, stworzą wielkowymiarowy obraz. Na mapie sierpniowych wydarzeń nie zabraknie także warsztatów EKO: Orfeo i Majnun. Ich motywem przewodnim będzie natura: uczestnicy dowiedzą się, jak mogą chronić przyrodę wokół siebie i jak czeprać z jej zasobów, nie szkodząc jej. Prowadzenie – Fundacja Aeris Futuro.
Na warsztaty obowiązują zapisy.

Muzyka jak wiadomo, jest uniwersalnym językiem, który łączy ludzi niezależnie od narodowości, koloru skóry czy przekonań. Podczas koncertów organizatorzy zaproszą do wspólnych tańców, zabawy pod gołym niebem w rytm skocznej muzyki.

Na scenie Orefo & Majnun pojawi się grupa Chłopcy Kontra Basia, których wielbiciele łączenia tradycji z nowoczesnością z pewnością znają. Pięcioosobowy skład – czterech muzyków i wokalistka, tytułowa Basia, opiera swoją twórczość na wędrówce po ludowych motywach i gawędach, a wszystko to okrasza współczesną, jazzową stylistyką.

Do zabawy i hulanek porwą uczestników muzycy z Kapeli Tęgie Chłopy kontynuujący tradycje muzyki tanecznej Kielecczyzny w jej autentycznej i niestylizowanej formie. Repertuar grupy nawiązuje do najlepszych wzorów – tradycyjnych kapel grywających dawniej na weselach i wiejskich zabawach. Tęgie Chłopy chcą grać do tańca tak, żeby „sufit się podnosił”. W podnoszeniu sufitu pomaga obecność mocnej sekcji dętej – trąbki, klarnetu i tuby.

Asia Nawojska przeniesie uczestników w świat cudownego połączenia muzyki klasycznej, alternatywy i folku. Artystka, laureatka I miejsca na 53. Studenckim Festiwalu Piosenki, tworzy poruszające kompozycje o ludziach i zdarzeniach nieuchwytnych. Na koncertach towarzyszą jej fortepian i instrumenty smyczkowe.

Wszystkie trzy koncerty odbędą się 20 sierpnia.

Dla wszystkich, którzy poza słuchaniem muzyki chcą ją również tworzyć, Recycling Band przygotował warsztaty, na których stworzą instrumenty z przedmiotów, uważanych za odpady. Podczas zajęć budowane są m.in. małe i większe bębny, marakasy i grzechotki różnej wielkości, tamburyny, trąbki a także proste mini harfy. Finałem zajęć będzie wspólne muzykowanie z kursantami na wcześniej wykonanych instrumentach.

Warsztaty odbędą się 15 sierpnia.
Obowiązują na nie zapisy.

Spacery dla dzieci i dorosłych

Kraków to miasto, które zawsze kojarzone było z miastem wolności, tolerancji i różnorodności. Tym tropem podążą grupy spacerowe, które przewodnicy poprowadzą kilkunastoma zaskakującymi trasami. Spacerowicze poznają losy cudzoziemców w dawnym Krakowie, różnorodność religijną miasta królów, jak również historię krakowskich feministek, rzemieślników, kupców, małżonków oraz… pijaków. Grupy przemaszerują przez krakowskie dzielnice, ruszą śladem wynalazków, mitów i kataklizmów.
Na spacery z przewodnikami obowiązują zapisy.

Dla najmłodszych wielbicieli Krakowa czekają cztery spacery wielokulturowe. 10, 14, 17 i 21 sierpnia. Barbara Polarczyk poprowadzi dzieci szlakiem Japonii w Krakowie, opowie o najazdach tatarskich na miasto, przedstawi bogactwo kultury żydowskiej i wyjaśni, dlaczego wszystkie drogi prowadzą do Krakowa. Spacery będą wzbogacone specjalnymi kartami pracy dla dzieci „Odkryj Kraków”, które pozwolą im jeszcze lepiej zrozumieć spacerowe ciekawostki i zachęcą do poszukiwania odpowiedzi i rozwiązywania zagadek zawartych w kartach.
Na spacery wielokulturowe obowiązują zapisy.

Wszystkie wydarzenia w ramach projektu są bezpłatne, ale na część z nich obowiązują wejściówki. Szczegóły dotyczące zapisów i godzin wydarzeń pojawią się pod koniec lipca na Wydarzeniu na Facebooku.